Co roku, 28 stycznia ponad 47 krajów europejskich wraz USA i Kanadą świętuje Dzień Ochrony Danych osobowych, przypominając swoim obywatelom, że są one warte więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.
W 2015 roku byliśmy świadkami wielu naruszeń danych – począwszy od Ashley Maddison, poprzez Europejską Agencję Kosmiczną aż po najlepsze hotele takie jak Hyatt i inne. Dziesiątki klientów i użytkowników stracili swoją tożsamość, numery kart i inne ważne dane, zostając wystawionym na wszelkiego rodzaju oszustwa.
Jednym z głównych priorytetów działów IT na rok 2016 będzie zapobieganie wyciekom danych i upewnienie się, że zabezpieczone są nie tylko najważniejsze dokumenty firmowe, ale także wrażliwe dane użytkowników. Dane Te mogą się znajdować na szerokiej gamie urządzeń, takich jak telefony, tablety, laptopy i komputery, czyli zarówno w firmie, jak i poza nią.
Wydatki na cyberbezpieczeństwo rosną na całym świecie od 10 do 15% rocznie, dlatego firmy zaczynają wdrażać rożne rozwiązania mające na celu zabezpieczenie wszystkich przetwarzanych danych.
Jednak opieka firmy nie powinna być jedynym zabezpieczeniem. Także użytkownicy powinni wdrożyć swoje własne metody, zaczynając od instalacji rozwiązań zabezpieczających (o ile na np. komputerze firmowym nie mają odgórnie wybranego oprogramowania), wdrożenia dobrych nawyków (nie publikowanie prywatnych informacji publicznie, sprawdzanie certyfikatów bezpieczeństwa płatności internetowych, wylogowywanie się z kont internetowych) i innych.
Właśnie przeciętny użytkownik jest pierwszą ofiarą złośliwego oprogramowania lub kradzieży danych, które znajdują się na urządzeniach przenośnych. Z prognoz Bitdefender na rok 2016 wynika, że sytuacja wcale nie ulegnie poprawie – ataki będą bardziej ukierunkowane, a napastnicy będą mogli uzyskać dużo więcej danych na raz.
Do takich ataków i naruszeń danych dochodzą przepisy i regulacje prawne mające na celu ograniczenie prywatności, ze względu na zagrożenie terrorystyczne, jednak niektórzy uważają, że jest to naruszenie podstawowego prawa do prywatności.
Internet to miejsce, gdzie pojęcie danych i prywatności jest zróżnicowane, dlatego zachęcamy wszystkich do zapoznania się z radami, jak pozostać bezpiecznym online:
Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe na bieżąco, by uniknąć najnowszych zagrożeń. Twórz silne hasła używając wielkich i małych liter, symboli i cyfr, oczywiście zachowując je tylko dla siebie. Nigdy nie zostawiaj swoich urządzeń bez nadzoru, zwłaszcza, jeśli nie są one zablokowane. Bądź mądry przed szkodą, zastanów się dwa razy przed otwarciem załączników lub linków z podejrzanych e-maili. Upewnij się czy banki i sklepy, z których korzystasz używają protokołów https. Rób regularnie kopię zapasową danych, zarówno w chmurze, jak i na dyskach zewnętrznych – wypadki się zdarzają. Użyj oprogramowania antywirusowego z antyspyware, by uniknąć wycieku Twoich prywatnych danych. Nie udostępniaj zbyt wielu prywatnych informacji na portalach społecznościowych. Upewnij się, że Twój firewall działa przy każdym podłączeniu do publicznego hotspotu Wi-Fi.Nie zapominaj o aktualizacjach systemu operacyjnego, najlepiej wybierz automatyczne aktualizacje, by nie musieć więcej o tym pamiętać.
Link do strony artykułu: https://ww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/dzien-ochrony-danych-osobowych-przypomina-nam-o-bezpieczenstwie-naszych-danych